Vil bygge nullutslipps hurtigbåt

KONSEPT: Slik ser produsentene for seg at Zeff-fergene vil se ut. FOTO: Norled (illustrasjon).

I dag står norske hurtigbåter for én prosent av den samlede oljeforbrenningen i Norge

Ferjekonspetet Zeff (Zero Emission Fast Ferry) får tildelt en stor utviklingskontrakt av PilotE, opplyser Norled i en pressemelding.

PilotE er et samarbeid mellom Forskningsrådet, Innovasjon Norge og Enova som deler ut 110 millioner kroner til seks utviklingsprosjekt i maritim sektor.

– Vi har bygget verdens første elektriske ferge og er tildelt kontrakten for verdens første hydrogenferge, sier Sigvald Brevik, teknisk direktør i Norled i pressemeldingen.

– Som det ledende rederiet på hurtigbåter i Norge, og verdens femte største hurtigbåtoperatør, blir dette et nødvendig og viktig steg for oss å gå også innen hurtigbåtsektoren, legger han til.

     
       MODELL: En illustrasjon av den nye fergetypen.       
      
       Norled      
     

Selskapet har som mål å få ferdigutviklet fergen i løpet av 2019, og håper at den vil nå markedet så tidlig som 2020.

De nye fergene er designet av selskapene Hyon, LMH Marin, Servogear, Norled og Selfa Arctic.

Vil ha nullutslipp

I dag står hurtigbåtene for én prosent av den samlede oljeforbrenningen i Norge. I løpet av en tiårsperiode er målet å redusere utslippene ned mot null.

De nye båtene vil seile mellom 25 og 45 knop og omtrent halvere energiforbruket sammenliknet med dagens ferger, ifølge pressemeldingen.

Samtidig vil de batteri- og hydrogendrevne fergene seile uten CO₂-, NOX- og SOX-utslipp.